Синалко Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Синалко Форум

Добредојдовте на Синалко Форумот!
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Струмичкиот карневал !!

Go down 
АвторПорака
Синалко
Администратор
Администратор
Синалко

Број на мислења : 276
Join date : 2008-04-02
Age : 27
Местолокација : Струмица

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyЧет Апр 03, 2008 10:20 am

Едно од најатрактивните случувања во културниот живот во Македонија е редовното одржување на Струмичкиот карневал, со кој 1995 г. градот Струмица стана член на фамилијата на FECC-Здружение на еврепските карневалски градови
Овој пагански обичај, кој своите корени ги влече далеку во минатото, секоја година за време на христијанскиот празник Тримери(првите три дена од празникот Прочка, односно првите три најстроги посни денови од големите Велигденски пости), како една убава традиција привлекува луѓе од сите краишта на Македонија, но и пошироко. Евлија Челебија во 1670 година, патувајќи низ македонија, за Струмица забележал:
„Дојдов во еден град расположен во полите на еден висок баир и видов како таа ноќ маскирани луѓе претрчуваа од куќа до куќа, низ смеа, писок и песна”

Во тие три дена, цела Струмица живее со карневалот. Градот е жив, активен и отворен да ги прими сите посетители и љубопитни луѓе заинтересирани за овој тип на ритуално изразување. Отсекаде надоаѓа врева, се појавуваат зооморфни и антропоморфни маски, се слушаат песни коишто на симболичен начин сакаат да ги уплашат и истерат лошите сили. Се смета дека карневалот во основа претставува пародија на свадба, во која се задолжителни маските на младоженецот и невестата, циганот и циганката со бебе, момчето со голем фалус, маските со изразени еротски мотиви, што во суштина се сведува на напор за обезбедување на плодност, берикет и една сеопшта благосостојба.
Од друга страна пак, надвор од традициите, ѕвездениот град таа вечер сјае како никоја друга! Се постигнува кулминација во поглед на: гужвата, гласната музика и расположените лица во центарот на нашиот град...вреди да се посети Струмица таа вечер.

Кажете нешто вие повеке... за него дали одете секоај година дали го посетувате и така ... Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.sinalco.macedonianforum.net
TRaJcHE*

TRaJcHE*

Број на мислења : 71
Join date : 2008-04-03
Age : 26
Местолокација : Струмица

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyПет Апр 04, 2008 12:04 am

Јас имав шанса да у4ествувам 4пати на карневалот(как што го викаме ‘големиот‘)-2 пати втора награда,1-третаSmile
Вратете се на почетокот Go down
Синалко
Администратор
Администратор
Синалко

Број на мислења : 276
Join date : 2008-04-02
Age : 27
Местолокација : Струмица

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyПет Апр 04, 2008 12:21 am

TRaJcHE* напиша:
Јас имав шанса да у4ествувам 4пати на карневалот(как што го викаме ‘големиот‘)-2 пати втора награда,1-третаSmile

ооооо браво .. а во која маска учествуваше ?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.sinalco.macedonianforum.net
mafijas
Администратор
Администратор
mafijas

Број на мислења : 148
Join date : 2008-04-02
Age : 26
Местолокација : Strumica

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyСаб Апр 05, 2008 7:44 pm

Па Струмичкиот карневал е закон нема што да се каже Никаде во Македонија нема Поубав и Попосетен rabbit
Вратете се на почетокот Go down
Синалко
Администратор
Администратор
Синалко

Број на мислења : 276
Join date : 2008-04-02
Age : 27
Местолокација : Струмица

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyНед Апр 06, 2008 5:53 pm

mafijas напиша:
Па Струмичкиот карневал е закон нема што да се каже Никаде во Македонија нема Поубав и Попосетен rabbit

во прилеп.. во .. незнам каде ... сите од Струмица видее.. ова е неверојатно голема традиција на каррневал ...од сите наши соседни земји доваѓааат...во струмица
Вратете се на почетокот Go down
http://www.sinalco.macedonianforum.net
mafijas
Администратор
Администратор
mafijas

Број на мислења : 148
Join date : 2008-04-02
Age : 26
Местолокација : Strumica

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyНед Апр 06, 2008 6:16 pm

Синалко напиша:
mafijas напиша:
Па Струмичкиот карневал е закон нема што да се каже Никаде во Македонија нема Поубав и Попосетен rabbit

во прилеп.. во .. незнам каде ... сите од Струмица видее.. ова е неверојатно голема традиција на каррневал ...од сите наши соседни земји доваѓааат...во струмица
Па така е од Цела Европа Идат во Струмица само заради карневалот Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Wacky
Администратор
Администратор
Wacky

Број на мислења : 24
Join date : 2008-04-02
Age : 27
Местолокација : Струмица

Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! EmptyПон Апр 07, 2008 11:09 pm

Овде се пишува за градови на Македонија, не за Струмичкиот карневал, темата канта.
Вратете се на почетокот Go down
https://sinalco.macedonianforum.net
Sponsored content
Струмичкиот карневал !! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Струмичкиот карневал !!   Струмичкиот карневал !! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Струмичкиот карневал !!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Синалко Форум :: Македонија и Свет :: Македонски градови-
Отиди до: